Pokud stojíte před nelehkým úkolem jaká okna vybrat pro nově budovaný dům nebo rekonstrukci, pokusíme se vám nastínit několik základních pravidel, která vám pomohou tento nelehký úkol zjednodušit. V současné době, kdy na našem trhu působí nepřeberné množství firem, je velmi obtížné vybrat tu správnou firmu a také správný typ oken a dveří. Pokud máte vypracován projekt, mělo by vám to usnadnit volbu minimálně v oblasti typu a provedení oken, v lepším případě i v otázkách požadované tepelné izolace. Pokud projekt nemáte, doporučujeme se řídit několik jednoduchými pravidly.

Výběr typu oken podle materiálu:

Základní rozdělení určující první krok výběru. je podle materiálu, ze kterého jsou okna a dveře vyrobena.

Plastová okna

V současné době je tvrzené PVC stále nejpoužívanější materiál na výrobu oken a dveří. Výhodou plastových oken je jejich nízká cena a velká variabilita. Jednou z hlavních výhod je také široké spektrum barev a imitací dřeva. Lze také vybírat z různých stavebních hloubek rámů a různých stupňů tepelně izolačních vlastností oken a dveří. Plastová okna nejsou bezúdržbová, jak se vám budou snažit někteří obchodníci namluvit, ale jejich nutná údržba je opravdu minimální a nenáročná.

Dřevěná okna

Okna vyráběná z přírodního a plně recyklovaného materiálu - dřeva jsou prostě klasikou. Dřevěná eurookna jsou vyráběna z lepených vícevrstvých euro-hranolů. Nevýhodou je jejich vyšší cena. Je nutné počítat také s tím, že po delší době používání eurooken bude nutné jejich původní nátěr znovu obnovit. Dřevěná okna jsou náročnější na údržbu, hlavně z exteriérové strany oken a dveří. Pokud se ale budete řídit doporučenými postupy a o dřevěná okna pravidelně pečovat, odmění se vám dlouhou životností a přívětivostí přírodního materiálu.

Hliníková okna

V současnosti mají hliníková okna a dveře nezastupitelné místo na našem trhu. Lze je bez problémů použít i při individuální výstavbě a při výměně oken v rodiných domech i moderních novostavbách. Hliník je velice pevný materiál, jeho nevýhodou je horší tepelný odpor. Je ale nenáročný na údržbu a jeho hlavní využití je při výrobě rozměrných prvků, paralelně posuvných (PSK) nebo zdvižně posuvných (HST) dveří a vchodových dveří do domů i komerčních budov. Hliníková okna jsou trendy, a nezbývá nám, než je vřele doporučit.

Dřevohliníková okna

Kombinace dřevěného euro-okna s vnějším opláštěním z hliníku proniká na náš trh stále častěji.  Dříve jejich rozšíření bránila vyšší cena, ale v současné době se díky zvýšení jejich prodeje jsou již dřevohliníková okna podstatně dostupnější. Tento typ výrobku v sobě slučuje zdánlivě neslučitelné - dřevo a kov. Ve výsledku však vzniká výrobek plně funkční a esteticky a designovně na vysoké úrovni.

Plastohliníková okna

Plastohliníková okna, někdy též nazývaná jako ALU-clip okna se již delší dobu těší stále většímu zájmu stavebníků. Základ konstrukce tvoří kvalitní plastové okno, doplněné na exterierové straně hliníkovým opláštěním, které někteří výrobci označují jako ALUclip. Plastohliníková okna splňují nejvyšší nároky na bezpečnost a izolaci a jsou zároveň nenáročná na údržbu.